Enerjimizin % 70 lik kısmını bu yağlardan, geri kalan % 30 unu da rafine olmayan karbonhidratlardan, doğal meyve, sebze ve proteinlerden karşılayalım

Yıllardır az yağlı beslenmenin en sağlıklı beslenme olduğu, yağlı besinleri tüketmenin kilo alımına ve koroner kalp hastalıklarına neden olduğu söylendi. Aksine hem obezite hem de koroner kalp hastalıkları hızlı bir şekilde arttı.

Yeni araştırmalar ve deneyler doğal beslenen hayvanların etleri, süt ve süt ürünleri ile yağlarının tüketilmesi sağlığımızda hızlı bir düzelmeye neden olduğunu göstermiştir. Bu araştırmalarda sağlıklı yağların tüketilmesi, LDL kolesterolün büyük dansiteli partiküllerini arttırdığı, zararlı olan küçük partikülleri azalttığı saptanmıştır. Büyük partiküller damar cidarına zarar vermediği gibi hücrelerin inflamasyonunu azaltır. Bu da hücrelerin yaşlanma hızını yavaşlatır.

Demek istiyorum ki, sağlıklı yağları tüketmekten korkmayın. Hatta enerjimizin % 70 lik kısmını bu yağlardan, geri kalan % 30 unu da rafine olmayan karbonhidratlardan, doğal meyve, sebze ve proteinlerden karşılayalım.

Sağlıklı yağları tüketmek ;
– kilo kaybına
– koroner kalp hastalıklarının azalmasına,
– hücrelerde inflamasyonun azalmasına dolayısı ile yaşlanmanın yavaşlamasına neden olur.
Bu konularda daha ayrıntılı bilgi vermeye devam edeceğim çünkü yapılan çok güzel çalışmalar var.

KENDİNİZE İYİ BAKIN.