“Egzersizin vücudumuza iyi geldiği, metabolizmamızı düzenlediği yıllardır söylenir. ”

Egzersizle ilgili yaygın olarak bilinmeyen bazı önemli konular var. Bana kilo vermek için gelen hastalarımdan egzersizle ilgili sıkça sorulan sorularla ilgili bilgi verme gereği duydum.

Egzersizin vücudumuza iyi geldiği, metabolizmamızı düzenlediği yıllardır söylenir. Bunun mekanızmasının nasıl olduğu konusu ile ilgili birçok bilimsel araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.

Egzersizin vücudumuzun tamir etme yeteneğini harekete geçiren bir uyarı olduğu kabul ediliyor. Egzersiz yaparak kaslarımızda ve vücut dokularımızda bir hasar oluşturuyoruz yani bir enflamasyan (yangı da diyebiliriz) . Bunun sonucunda vücudumuz bu uyarıya cevap vermek durumunda kalıyor ve bu inflamasyon birtakım süreçleri harekete geçiriyor.

Burada biraz ayrıntı vereceğim çünkü genel bilgiler dışında yeni araştırmalara herkes ilgili. Egzersizle ilgili uyarılara kaslarımız MYOKİNLER (IL-6 )dediğimiz inflamatuvar maddeleri, yani tüm vücut hücrelerini uyaran proteinleri salgılıyor, çünkü kaslarımız da artık endokrin bir organ olarak kabul ediliyor. Bunların salgılanması yeni kas dokusunun oluşmasını sağlıyor, metabolizmamızı düzenliyor,kalp ve dolaşım sistemimizi düzene sokuyor, kemik mineral dansitesini düzenliyor, kanser gibi Alzheimer gibi birçok hastalığa karşı vücudumuzu dirençli hale getiriyor.

Metabolizmamızın düzene girmesi sonucu özellikle İNSÜLİN, LEPTİN gibi hormonlar hassas çalışır duruma geliyor, bir de HGH yani growth hormon ( egzersiz hormonu veya gençlik hormonu da diyebiliriz ) salgılanmasını sağlayan egzersizlerin yapılması hücreleri onarıyor gençleştiriyor.

Tüm bu anlattıklarım egzersizle ilgili son bilgiler. Bizler de bu yeni bilgileri öğrenerek çok heyecanlanıyoruz. Bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan da ayrı bir mutluluk duyuyorum.

Ayrıca başka bir zaman da egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl beslenmeliyiz konusunu anlatmak istiyorum.

Kendinize iyi bakın.