Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme için önerdiğim 10 süper gıda;

1- YOĞURT VE KEFİR ; içerdikleri yararlı bakteriler barsak florasını düzenler. Son yıllarda barsak florasının kilo kontrolü ve depresyonu önlemede çok önemli olduğu biliniyor.

2- ORGANİK YUMURTA VE ET ; Esansiyel amino asit yönünden zengin besinlerdir. Ayrıca demir, B12 vitamini, D vitamini yönünden zengindirler. Yumurtanın sarısını fazla pişirmeden tüketmek gerekir çünkü içerdiği omega 3 yağlar ısıya dayanıksızdır.

3- ORGANİK TEREYAĞI ; Yaylım hayvanlarından üretilen tereyağı , CLA – konjige linoleik asit- yönünden çok zengindir. CLA en etkili yağ yakan maddedir. Ayrıca vitamin ve minerallerden de zengindir.

4- TURŞU ; Barsak florasını düzenleyen son yıllarda batıda da önemi anlaşılan süper besindir.

5-AVOCADO ; Sağlıklı yağlar, ayrıca birçok vitamin ve mineralleri içeren kilo kontrolünde rahatlıkla kullanılan meyvadır.

6- CEVİZ VE FINDIK ; Omega 3 yönünden zengin, ayrıca mineral deposu, yüksek enerji veren , kilo yönetminde her sabah önerdiğim süper besinler.

7- TAZE SEBZELER ; Vitamin, mineral deposu, ayrıca barsakların düzenli çalışmasını sağlayan, emilimi düzenleyen süper gıdalar.

8- SARIMSAK ; çiğ veya turşunun içinde tüketildiğinde mikroplara karşı etkili,ayrıca tansiyon düzenleyici ve kemik erimesine karşı etkili.

9- ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI ; Zeytin de avocado gibi fruktoz içermeyen süper bir meyvadır. Oleik asit, omega 6, omega 3 yönünden zengin, çok yönlü bir gıda olan zeytinyağını her yerde kullanabiliriz.

10- KEMİK SUYU ; sağlıklı yağlar ve kalsiyum, magnezyum ve sülfür içeren süper gıda.