“Şeker hesabını iyi yapabilmek için size bir örnek vereyim. Bir çay kaşığı şeker 4 gram ağırlığında, yani günlük maksimum şeker alımımız 6 çay kaşığını geçmemeli,buna meyve de dahil. Ben günde bir porsiyon meyve öneriyorum,buna örnek orta boy bir elma 9 gram fruktoz içeriyor, geriye 4 çay kaşığı şeker kalıyor.Şekerli gıdalar yerken ve içerken bu örnek aklımızda olsun.”

Amerika da 2003 yılından bu yana yapılan kanserle ilgili istatistiklerde obez kişilerin normal kilolu kişilere göre kansere yakalanma risklerinin daha fazla olduğu saptandı.

ASCO – American Society Of Clinical Oncology- Amerika Klinik Kanser Topluluğu- nun yayınladığı araştırma sonuçlarında yüksek şeker ve nişastalı yiyeceklerin fazla tüketimi sonucu gelişen insülin ve leptin direnci hücrelerde kronik inflamasyon oluşturuyor. Bunun sonucu yağ dokusundan salgılanan ” adipokinler” denilen hormon yapısındaki maddelerin dengesi bozuluyor. Adipokinler vücut hücrelerinin çoğalmaları esnasında hasarlı hücreleri ortadan kaldıran sistemi kontrol eden hormonlar. Bu denge bozulunca kanser oluşumu kolaylaşıyor.

Her zaman söylediğim gibi insülin ve leptin direncinin ortadan kaldırılması, yani yeme -içme alışkanlıklarımızın değiştirilmesi gerekiyor. Enerjimizin yüzde otuzunu kompleks karbonhidratlardan, yüzde elli ile yetmişini sağlıklı yağlardan sağlamak benim önerdiğim beslenme modeli. Bir de şeker- fruktoz alımını günlük 25 gramın altında tutmak çok önemli.

Şeker hesabını iyi yapabilmek için size bir örnek vereyim. Bir çay kaşığı şeker 4 gram ağırlığında, yani günlük maksimum şeker alımımız 6 çay kaşığını geçmemeli,buna meyve de dahil. Ben günde bir porsiyon meyve öneriyorum,buna örnek orta boy bir elma 9 gram fruktoz içeriyor, geriye 4 çay kaşığı şeker kalıyor.Şekerli gıdalar yerken ve içerken bu örnek aklımızda olsun. Kendinize iyi bakın.

Kendinize iyi bakın.