“Egzersiz yapın sağlıklı kalın, uzun yaşayın gibi her gün duyduğunuzun dışında vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor ve ne tür egzersizler daha faydalı , ne kadar süre egzersiz yapalım gibi bilgiler daha faydalı olur düşüncesindeyim.”

Bu konudaki yeni bilgileri sizlerle paylaşayım!

80.000 kişinin takip edilip yapılan analizlerin sonucunda TENİS , YÜZME , AEROBİK gibi sporların çok yararlı olduğu, ömrü uzattığı, ani kalpten ölümleri azalttığı saptanmış. Her türlü spor faaliyetinin vücudumuza yararı var fakat bazıları daha yararlı.

Özellikle TENİS gibi sporlarda ani patlamalı ve yavaşlamalı periyodlar ( HIIT – high intensity interval training) yani aerobik ve anaerobik değişimler vücudumuzda çok yararlı reaksiyonlara neden oluyor.

Bu reaksiyonlardan biri bu egzersizler çok hızlı kas fibrillerini hareket ettirerek HGH yani BÜYÜME HORMONU nun salgılanmasına neden oluyor. Bu hormonun diğer adı -gençlik hormonu- Başka bir faydası mitokondri dediğimiz hücre içi jeneratörlerin düzenli çalışmasına neden oluyor. Mitokondrilerin sağlıklı çalışması ile hücrelerin enerji üretimi artırıyor, kronik hastalıkların ve kanserin önlenmesi mitokondri fonksiyonlarının düzenli olması ile ilgili. Yaşlanmayı yavaşlattığını da biliyoruz.

Egzersiz sıklığı ve süresi de egzersizin yararı açısından önemli. Araştırmalar göstermiş ki haftada 150 dakika egzersiz yapan birinde erken ölüm riski % 20 azalırken, haftada 450 dakika egzersiz yapanlarda erken ölüm riski %39 azalıyor.

Kendinize iyi bakın.