“Yapılan başka bir çalışmada barsak florasının bozukluğu ile oluşan barsak enflamasyonunun depresyona olan eğilimi arttırdığı saptanmış.Sağlıksız beslenme barsak florasının bozulmasına neden oluyor. Barsak florasında bulunan yararlı bakteriler seratonin denilen mutluluk hormonunun büyük bir kısmını salgılıyorlar ve vücuttaki regulasyonunu kontrol ediyorlar. ”

Sağlıklı beslenme ile birçok sağlık problemlerini daha kolay çözebileceğimizi her zaman hastalarımla paylaştım. Her geçen gün bunu kanıtlayan yeni araştırmalar yayınlanıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre antideprasan ilaçlar en çok kullanılan ilaçlar sıralamasında 2. sırada. Ben bizim ülkemizde de antidepresan ilaç kullanımının çok yaygın olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi beslenme ile depresyonyonun ne ilişkisi var diyeceksiniz.

Yapılan başka bir çalışmada barsak florasının bozukluğu ile oluşan barsak enflamasyonunun depresyona olan eğilimi arttırdığı saptanmış.Sağlıksız beslenme barsak florasının bozulmasına neden oluyor. Barsak florasında bulunan yararlı bakteriler seratonin denilen mutluluk hormonunun büyük bir kısmını salgılıyorlar ve vücuttaki regulasyonunu kontrol ediyorlar. Şeker , tahıl ve karbonhidratların aşırı kullanımı barsakta zararlı bakterileri besleyip yararlı olanların oranını azaltıyor. Sağlıklı beslenme ile şekerli gıdaları özellikle fruktozu, tahılları ve işlenmiş gıdaları azaltıp, fermente gıdaları, omega -3 zengini yağları, B ve D vitamini zengini gıdaları arttırırsak barsaklarımızdaki yararlı bakerilerin oranını da arttırırız. Dolayısı ile barsak- beyin aksının da sağlıklı çalışmasını sağlamış oluruz.

D vitamini her geçen gün daha fazla önem kazanıyor ,hatta hormon olarak kabul ediliyor. Bedensel ve ruhsal sağlık için D vitamini düzeyinin 50-70 ng/ml düzeyinde tutulması gerekiyor, sağlıklı bile olsanız yılda bir kez D vitamini düzeyinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor. D vitamini düzeyinin optimumda tutulması da depresyonu önlüyor.

Ayrıca düzenli egzersiz yapmak insülin hormonunun normal çalışmasına ve sizin iyi hissetmenize yardımcı olan maddelerin beyinden salgılanmasına yardımcı oluyor. Düzenli uyku da çok önemli bir faktör. Sağlıklı yaşam için yeni bilgileri sizlerle paylaşmaktan çok mutlu oluyorum, bu konularda yazmaya devam edeceğim.

Kendinize iyi bakın.